оригами из бумаги
Get Adobe Flash player
Get Adobe Flash player
Get Adobe Flash player

e-PRENUMERATA >>> gazeta na maila

Zapisz się do Newslettera - będziesz otrzymywał/a na maila najnowsze informacje z Nysy24 oraz e-wydanie gazety NYSA 24 Informacje Nyskie w formacie PDF.
A+ R A-

Święto Kwiatów i Otmuchowa

Napisz e-mail Drukuj PDF

Rozpoczęcie imprezy 29 czerwca (w piątek) o godzinie 16.oo poprzedzi tradycyjnie Msza Święta, która odbędzie się w Kościele Parafialnym w Otmuchowie.   O godzinie 17.oo wielobarwny korowód kwiatowy przejdzie przez Rynek otmuchowski, zatrzyma się przed Ratuszem Miejskim, z którego Burmistrz Otmuchowa przy udziale zaproszonych gości oficjalnie oznajmi otwarcie JUBILEUSZOWEGO 40-TEGO Lata Kwiatów Otmuchów.  Akt otwarcia imprezy dokonany zostanie przy udziale   zaproszonych  przedstawicieli   władz   wojewódzkich oraz innych gości, między innymi delegacji z zaprzyjaźnionych miast z 6 krajów.

Po otwarciu imprezy rozpocznie się realizacja programu estradowego oraz otwarte zostaną liczne wystawy. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje Wystawa Kwiatów Ciętych, od początku trwania imprezy eksponowana w Sali Rycerskiej Zamku Otmuchowskiego. Zamek wraz z terenami otaczającymi go stanowi centrum wystawiennicze imprezy. Tylko w murach tego XIII wiecznego zabytku czynnych będzie poza wystawą kwiatów ciętych 11 wystaw towarzyszących, w większym lub mniejszym stopniu związanych z kwiatami. Będą to wystawy: metaloplastyki, orchidei, bonsai, malarstwa, rękodzieła, ceramiki ręcznie zdobionej, fotografii, plakatów, tkaniny artystycznej, gobelinu i tkactwa, biżuterii artystycznej i minerałów.
Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się również wystawy plenerowe, a wśród nich zlokalizowana u podnóża Zamku wystawa kwiatów i krzewów ozdobnych pod nazwą „Ogrody Kwiatowe”, dająca zwiedzającym możliwość zakupu ciekawych roślin ozdobnych. Do udziału w niej zaproszonych zostało ponad 50-ciu producentów kwiatów z całej Polski.
Na dużą uwagę zasługują również pozostałe wystawy plenerowe: malarstwa, rzeźby, rzemiosła artystycznego, rękodzieła, ceramiki użytkowej i.t.d.

Imprezie towarzyszyć będą kiermasze handlowe, w których udział zgłosiło ponad 200 firm handlowych i produkcyjnych. Kupić będzie można prawie wszystko, od pamiątek przez artykuły przemysłowe, spożywcze, kosmetyki do rzadko spotykanych „okazji’’. Usługi gastronomiczne świadczyć będą liczne stoiska cateringowe.

Program estradowy realizowany będzie w 3 dniach imprezy na scenie w Rynku od godzin rannych do północy. Jak corocznie przewidziany jest bardzo różnorodny program, mający zaspokoić gusty szerokiego kręgu odbiorców. Przedstawiony zostanie dorobek artystyczny domów kultury z terenu województwa opolskiego i z zaprzyjaźnionych regionów zagranicy (między innymi: zespoły muzyczne i folklorystyczne z: Niemiec, Ukrainy, Węgier, Rumunii i Turcji oraz z zaprzyjaźnionej z Otmuchowem Stepnicy z woj. zachodniopomorskiego. Wystąpią zespoły młodzieżowe, kabarety (Pod Wyrwigroszem), przedstawiony zostanie program dla dzieci (teatrzyk) oraz wystąpią gwiazdy polskiej piosenki: Kora, Dżem, Volver, Eney . W miejscowym kościele w sobotę o godz. 16.00 odbędzie się koncert muzyki poważnej pn. „Muzyczne Kwiaty Niebios”.
W rejonie ulicy Mickiewicza działalność prowadzić będzie Wesołe Miasteczko, zapewniające rozrywkę głównie dzieciom i młodzieży.
Tradycyjnie już w sobotę (30 czerwca) Lato Kwiatów gościć będzie w jednym z naszych sołectw, w ramach współpracy z partnerami czeskimi. W tym roku na miejsce jej realizacji wybrano Jasienicę Górną – miejscowość przygraniczną. W miejscowości tej, na scenie przedstawiony zostanie dorobek artystyczny sąsiednich domów kultury i zaprzyjaźnionych regionów zagranicznych (między innymi: zespoły folklorystyczne z Ukrainy, Węgier, Rumunii i Turcji) oraz odbędzie się kabaretowy występ Andrzeja Grabowskiego.
W programie imprezy przewiduje się wiele akcentów związanych z jubileuszem 40-to lecia, między innymi spotkanie z wszystkimi żyjącymi organizatorami imprezy na przestrzeni 40-tu lat i uhonorowanie ich odznaką Lata Kwiatów. Na zamku Otmuchowskim zobaczyć będzie można wystawę fotografii pt. „40 lat minęło” oraz wystawę pamiątek związanych z imprezą. Z okazji jubileuszu wybita została przez mincerza opolskiego moneta upamiętniająca te wydarzenie.
W czasie imprezy przewidziane jest kolejne spotkanie z wszystkimi partnerami zagranicznymi i krajowymi Gminy Otmuchów : Gminą Bernkastel-Kues w Niemczech, miastem Milo na Sycylii we Włoszech, Gminą Varsany na Węgrzech, miastem Łopatyn na Ukrainie, miastami w Czechach (Jawornik, Vidnava), miastem Bourboule we Francji oraz z Gminą Stepnica w woj. zachodniopomorskim­.
Imprezie towarzyszą liczne media: prasa, radio i telewizja. Wielu nich objęło Lato Kwiatów patronatem medialnym.
Corocznie znacznego wsparcia finansowego udzielają sponsorzy, wśród nich na szczególną uwagę zasługuje Marszałek Województwa Opolskiego, od wielu lat sprawujący patronat honorowy nad imprezą oraz współfinansujący ją Starosta Nyski. Poza nimi finansowo wspierają organizację imprezy: Zakłady Przemysłu Cukierniczego S.A. w Otmuchowie, Franciszek Raczyński -Transport Towarowy w Otmuchowie, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Otmuchowie, „Mikromex” w Ligocie Wielkiej, Bank Spółdzielczy w Otmuchowie, Motosprzęt w Otmuchowie, Eko-Vimar Orlański Sp. z o.o w Otmuchowie, Lewiatan w Otmuchowie i „C.U.H.T. „Zamek” Sp. z o.o. w Otmuchowie.
W związku z jubileuszem Lata Kwiatów organizatorzy spodziewają się dużego napływu gości (około 100 tys. osób), stąd też miasto przygotowało się do zapewnienia właściwych warunków ich pobytu. Zorganizowanych zostało około 6 tysięcy miejsc parkingowych, wprowadzono zmianę organizacji ruchu kołowego na czas imprezy, co umożliwi płynny ruch pojazdów. Centrum miasta wyłączone zostanie z ruchu kołowego. Dla autobusów przewidziany został parking za stacją paliwową „Moya”. Każdy kierowca otrzyma na parkingu z biletem parkingowym program Lata Kwiatów wraz z mapką, informującą o lokalizacji ważniejszych punktów organizacyjnych imprezy, co ułatwi poruszanie się po terenach wystawowych.

Imprezie Lato Kwiatów od wielu lat towarzyszy swoisty i niepowtarzalny klimat, co sprawia, że jej goście chętnie powracają do Otmuchowa, korzystając z szerokiej oferty wystaw, koncertów i jej niepowtarzalnej atmosfery.
Otmuchów zaprasza w tym roku na szczególnie bogaty jej program, podkreślając w ten sposób jubileusz imprezy.


Burmistrz Otmuchowa
Jan Woźniak

Pozostałe informacje o imprezie wraz z jej pełnym programem dostępne są na stronie internetowej Urzędu Miejskiego WWW.otmuchow.pl.

Get Adobe Flash player

NAJNOWSZE ARTYKUŁYOdmówiła medalu igrzysk, bo jej zdaniem oszukali ją sędziowie

czwartek, 02 października 2014 godz: 17:27

Oto jestem . Uznany za martwego lider Boko Haram na nagraniu

czwartek, 02 października 2014 godz: 17:26

Skarbnik PO rezygnuje z funkcji

czwartek, 02 października 2014 godz: 17:24

Skarbnik PO rezygnuje z funkcji

czwartek, 02 października 2014 godz: 17:24

Skarbnik PO rezygnuje z funkcji

czwartek, 02 października 2014 godz: 17:24

EBC sprowadziła inwestorów na ziemię

czwartek, 02 października 2014 godz: 17:19

Szef niemieckiej dyplomacji: Relacje polsko-niemieckie są dobre, jak nigdy dotąd

czwartek, 02 października 2014 godz: 17:18

Skarbnik PO rezygnuje z funkcji. Miał spędzić noc w izbie wytrzeźwień

czwartek, 02 października 2014 godz: 17:14

Putin chce, by wybory na Ukrainie ustabilizowały sytuację w kraju. Leży to też w interesie Rosji

czwartek, 02 października 2014 godz: 17:13

LOT wzbija się w niebo. Przewoźnik zaczął zarabiać na lataniu

czwartek, 02 października 2014 godz: 17:13

LOT wzbija się w niebo. Przewoźnik zaczął zarabiać na lataniu

czwartek, 02 października 2014 godz: 17:13

LOT wzbija się w niebo. Przewoźnik zaczął zarabiać na lataniu

czwartek, 02 października 2014 godz: 17:13

FAZ: Warszawski cud. Co oznacza uścisk dłoni polityków?

czwartek, 02 października 2014 godz: 17:13

Brudne ręce kapitana Atletico. Przyznał, że grał w ustawionym meczu

czwartek, 02 października 2014 godz: 17:13

Die Welt: Ewa Kopacz sypała obietnicami niczym z rogu obfitości

czwartek, 02 października 2014 godz: 17:10

Co piątek wieczorem

czwartek, 02 października 2014 godz: 17:10

Loom bands - ręcznie splatane bransoletki niebezpieczne dla zdrowia

czwartek, 02 października 2014 godz: 17:09

Polska zalega z wdrażaniem unijnego prawa

czwartek, 02 października 2014 godz: 17:02

Polska zalega z wdrażaniem unijnego prawa

czwartek, 02 października 2014 godz: 17:02

Plus Minus poleca 4 października

czwartek, 02 października 2014 godz: 17:02

Boko Haram publikuje materiał z uznanym za martwego emirem

czwartek, 02 października 2014 godz: 17:01

Mowy końcowe w procesie EO

czwartek, 02 października 2014 godz: 17:00

Pekin ostrzega i grozi demonstrantom

czwartek, 02 października 2014 godz: 16:59

Odwiedziła ją księżna Diana, a zdjęcie obiegło świat. Po latach choroba wróciła, 21-latka zmarła

czwartek, 02 października 2014 godz: 16:51

Pijany kierowca ciężarówki

czwartek, 02 października 2014 godz: 16:50
stat4u